Zielona herbata * właściwości  *  Informacje

null

Zielona herbata i jej zdrowotne działanie.

null

Zalecany sposób parzenia:
1 łyżeczka herbaty na filiżankę (200ml) wody o temperaturze ok. 80 °C (tj. mniej więcej 5 minut po zagotowaniu wody), energicznie mieszać doprowadzając do rozpuszczenia.

 

.

Pozytywne efekty  zielonej herbaty

Katechiny (taniny) 

null

Katechiny to cenne substancje chemiczne należące do grupy polifenoli. Katechiny są jednym z najmocniejszych przeciwutleniaczy, które pozwalają nam długo cieszyć się młodością i dobrym zdrowiem . Pomagają w zapobieganiu raka poprzez hamowanie wzrostu komórek nowotworowych. Katechiny mają również wiele pozytywnych efektów obniżające poziom cholesterolu. Pomagają usunąć zatory żył i tętnic, co pozwala na przepływ krwi. Niektóre badania wskazują, że katechiny mogą pomóc w zapobieganiu udarów, zawałów serca, zakrzepów krwi, a nawet choroby serca. Zadziwiająco katechina chroni cały organizm przed uszkodzeniem oksydacyjnym spowodowane wolnymi rodnikami i innych toksyn środowiska.

Liście herbaty tworzą katechiny, aby chronić się przed promieniami ultrafioletowymi. Tak więc, mimo że wszystkie japońskie herbaty zawierają katechiny, te uprawiane w pełnym słońcu, takich jak Sencha mają najwięcej katechiny.
Katechiny ekstrahują się w wodzie o temperaturze powyżej 75 - 80 ° C


Poniżej znajduje się lista korzystnych efektów katechiny zawartej w zielonej herbacie:

Usuwanie wolnych rodników
Wolne rodniki są silnymi środkami utleniającymi w ciele, które mogą spowodować zatrzymać wiele różnych chorób, oraz proces starzenia się i zmarszczek. Jeśli chcesz usunąć wolne rodniki, które zostały utworzone w organizmie, może to zrobić poprzez spożywanie żywności, które mają silne właściwości antyoksydacyjne. Katechiny i witamina C są to znane przeciwutleniacze. Japońska zielona herbata zawiera zarówno katechiny oraz witaminy C. Jest więc wskazane picie japońskiej zielonej herbaty, w celu usunięcia tych szkodliwe wolne rodniki.

Obniżenie cholesterolu
Cholesterol jestprzyczyną stwardnienia tętnic, zawału mięśnia sercowego (atak serca) i zawał mózgu (udaru). Nie każdy cholesterol jest zły lub szkodliwy dla zdrowia. Cholesterol LDL jest zły a cholesterol HDL jest dobry. Ponadto cholesterol LDL może powodować miażdżycę. Katechiny, które znajduje się w japońskiej zielonej herbacie, blokują zły cholesterol LDL i dlatego jest pomocny w zapobieganiu miażdżycy.

Redukcja tłuszczu
Liczne badania wykazały, że spożywanie katechiny zawartej w zielonej herbacie wspomaga zdrowotne zużycie energii w organizmie ludzi i zwierząt - i zmniejsza zawartość tłuszczu w organizmie i układzie trawiennym. Stwierdzono również, że Katechiny wchłaniane do krwiobiegu komórek wątroby regulują i zarządzają gospodarką tłuszczową.

Antybakteryjne

Ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwdziała zarazkom i bakteriom.

Przeciw wirusowe
Badania wykazały, że Katechina może zapobiec infekcji wirusowych. Płukanie gardła japońską zieloną herbatą wykazano, aby uniknąć grypy i przeziębienia, a także przyczynia się do łagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takie jak ból gardła, kaszel i uczucie zatkanego nosa.


Łagodzi alergie
Katechiny ma wpływ na łagodzenie alergii (w tym pyłków / alergie pleśni i zapalenie skóry). Uważa się, że katechina łagodzi objawy alergii, w tym świąd i kichanie.


Higieny jamy ustnej
Filiżanka herbaty japońskiej po posiłku zapobiega rozwojowi bakterii, które powodują choroby przyzębia i nieświeżego oddechu.


Zapobieganie próchnicy
Herbata zielona jest skuteczna w zapobieganiu próchnicy zębów. Poprzez redukcję szkodliwych kwasów w jamie ustnej, które mogą zniszczyć szkliwo, katechinowy działa pozytywnie również chronić szkliwo i zachować zdrowe mocne zęby.


Teanina

Herbata jest rośliną, która dopiero wytwarza aminokwas teanina, znany również jako Teanin lub L-teanina. Teanina stymuluje fale alfa mózgu, które sprzyjają kreatywności, dobrym pomysłom i miłym stanem psychicznym. To pomaga zrelaksować umysł, pozwala na skupienie się na zadaniu. Katechiny są gorzkie a teanina jest słodka. Te dwa elementy tworzą doskonałą równowagę smaku herbaty zielonej.

Kontrolowane eksperymenty wykazały, że teanina ma pozytywny wpływ na umysł i poprawia pamięć, zwiększa poziom dopaminy. Badania pokazują również, że fale alfa mózgu po 40 minut po spożyciu teanina. Ludzie mogą skorzystać z ich pełnej zdolności umysłowych, gdy są rozluźnione. Więc spróbuj filiżankę zielonej herbaty na 40 minut przed pracą lub nauką!
Można się zastanawiać, jak filiżanka zielonej herbaty, która zawiera tyle kofeiny, może uspokajać. Odpowiedzią jest teanina, która ma działanie uspokajające, zmniejszące stres i niepokój, stabilizujące nastrój, tak więc, chociaż dużo kofeiny jest w zielonej herbaty, zielona herbata nie powoduje nerwowości lub nadpobudliwość .

Dużo Teaniny znajduje się w liściach herbaty z Ichibancha (pierwszy pick roku) i Karigane (wykonany z wysokiej jakości łodygi herbaty). Gyokuro i Matcha są szczególnie bogaty w teaninę, gdyż liście herbaty są uprawiane w zacienionym przed słońcem zbiorami. Teanina jest równo ekstrahuje zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.

Witaminy
Witamina C, E wzmacniają układ odpornościowy. Te składniki odżywcze również pomagają, aby Twoja skóra była piękniejsza poprzez zmniejszenie przebarwienia, zmarszczki i uszkodzenia . Witamina C w zielonej herbacie jest rozpuszczalna w wodzie, a ciepło wykorzystywane do zaparzania herbaty nie zmniejsza jego moc.

Kofeina
Łagodne kofeiny w zielonej herbacie Stwierdzono zwiększenie zdolności poznawczych, uwagi i energii. Może także pomóc w utracie wagi poprzez jej efekty stymulujące i łagodne moczopędne. Zielona herbata z najwyższą zawartością kofeiny (teiny) są to Matcha, Gyokuro i Sencha.

Bancha i Genmaicha mają najniższą zawartość kofeiny.

Bioflawonoidy
Bioflawonoidy w zielonej herbacie pomagają utrzymać zdrowe zęby i dziąsła. Możnapłukać gardło zieloną herbatą po umyciu zębów, aby zabić zarazki .

Minerały
Herbata jest bogata w minerały, w tym manganu, potasu i wapnia, które regulują rytm serca i wspomagają budować silne zęby i kości.

Składniki spożyciu Dobroczynne
Z japońskich herbat (Gyokuro, Sencha, Genmaicha i Houjicha), z wyjątkiem Matcha, można spożywać duże ilości dobroczynnych składników przez warzenie trzy razy. Mówi się, że 30% do 50% składników ekstrahuje się wodą o zaparzania liści herbaty trzy razy.

Środek dezodoryzujący
Liście zielonej herbaty mają niesamowity efekt odświeżania.

Na przykład, można palić suszone liście herbaty i używana jako kadzidło. Dym wyeliminowuje nieprzyjemne zapachy i spowoduje świeży zapach w pokoju. Można również umieścić zaparzone i wysuszone liście herbaty w butach do usuwania nieprzyjemnych zapachów. Niweluje zapachysprzętu do gotowania, np.: deski do krojenia i garnki przecierając je wilgotnymi używanych liśćmi herbaty.
Wycieranie garnków ze stali lub noży używanymi liśćmi herbaty może zapobiegać przed korozją.

Antyseptyczny
Liście herbaty mają działanie antyseptyczne i ściągające. Możesz płukać gardło z zielonej herbaty, aby zabić zarazki lub wykorzystania jako miejscowe antyseptyczne lub ściągające, aby utrzymać skórę piękną i zdrową.