Oolong - turkusowa herbata


Da Hong Pao

Legenda wśród herbat Oolong, zwana herbacianym królem. Fermentowana w 60%, herbata pochodząca z gór Wu Yi.O przyjemny, kwiatowy aromat i pozostawia słodkawy posmak. Napar złoto-pomarańczowej barwy. W smaku pełna, pozostawia słodki posmak. Można parzyć kilkukrotnie, najlepiej dwa, trzy razy.  Oolongi zawierają sole mineralne oraz witaminy, takie jak A, B, E, C i K. Zawiera przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki.

Kraj pochodzenia: Chiny


 

MILK OOLONG

Milk oolong najwyższej jakości herbata turkusowa pochodzący z Anxi w prowincji Fujian. Jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny smak herbata ta zawdzięcza specjalnej technice która pozwala przed wysuszeniem liści w wyjątkowy sposób nadać mleczny aromat. Uzyskany napar ma mocną żółtozłotą barwę i mleczny posmak.

Oolong jest herbatą półfermentowaną - łączy cechy herbat zielonych i czarnych.

Herbatę tę możemy parzyć kilkakrotnie. Do zaparzenia używamy wody między 90 a 95 stopni w ilości łyżeczka na filiżankę. Gdy parzymy w filiżance, czas parzenia to od 4 do 5 minut. nie tracąc na jej walorach aromatycznych i smakowych. Powyżej trzeciego parzenia zaleca się by wydłużyć czas parzenia o około 2 minuty tj. w sumie około 7 minut.

Herbaty Oolong zawierają mniej kofeiny niż herbaty czarne i herbaty zielone. Kolor naparu jest jasno żółty, zapach herbaty śmietankowo- mleczny.  W smaku jest bardzo łagodną herbatą,  delikatnie jedwabistą, w której da się wyczuć ten specyficzny smak mleka.

 
 
 

OOLONG

Oolong to jeden z tradycyjnych gatunków chińskich herbat, wytwarzana w unikatowym procesie obróbki herbacianych liści poprzez ich suszenie na słońcu, a następnie fermentację. Nazwa oolong pochodzi od chińskiej nazwy oznaczającej „herbata czarnego smoka” 

 

Proces produkcji zaczyna się etapem więdnięcia liści. Po utracie wilgoci zsypuje się je do bambusowych koszy i silnie wytrząsa, aby lekko otrzeć ich brzegi. Następnie wysypuje się je do przesuszenia, ponownie wstrząsa i znowu suszy, aż nieco zżółkną, a brzegi ich przybiorą barwę lekko rdzawą, ciemniejącą, w miarę jak substancje chemiczne zawarte w uszkodzonych liściach się utleniają. Proces utleniania (fermentacji) zatrzymuje się po około dwu godzinach przez szybkie suszenie ich w wysokiej temperaturze. W porównaniu do herbaty czarnej chińskie oolongi fermentuje się w dwudziestu, a tajwańskie w sześćdziesięciu procentach. Oolongi mają całe liście, gdyż nie przechodzą procesu zwijania. Herbata oolong charakteryzuje się wysoką ekstraktywnością i dużą zawartością taniny. Jest trwalsza niż herbata czarna, ponieważ wykazuje znacznie niższą podatność na procesy utleniania. Oolongi mają cechy smakowe i zapachowe pośrednie między herbatami czarnymi, a zielonymi. Znane są ze swego drzewnego aromatu, łagodnego, owocowego smaku. Mają też wyjątkowy zapach. Mówi się, że w imbryku przyjmują postać smoka, stąd nazywa się je "smoczymi herbatami". Można je spożywać w czystej postaci, ale również doskonale łączą się z czarnymi herbatami, których aromat wzmacniają i uzupełniają. Niebieska herbata ma bardzo małą zawartość kofeiny, dlatego może być spożywana nawet przed snem.