Herbata czarna jest najbardziej znaną ze wszystkich herbat. Ten rodzaj herbaty znany jest wszystkim, są to całkowicie sfermentowane liście herbaty co nadaje jej intensywną barwę, smak i aromat. W zależności od regionu w jakim są produkowane istnieją różnice w metodach obróbki. Zawsze jednak istnieją podstawowe cztery etapy: więdnięcie, zwijanie, fermentowanie i suszenie. Barwa liścia zmienia się z zielonej na rdzawoczerwoną. Sfermentowane liście są poddawane paleniu, któremu zawdzięczamy ciemny kolor herbaty. Odbywa się to w gorących piecach lub przepuszcza się herbatę przez tunele z gorącym powietrzem. Można jednak spotkać w Chinach fabryki, w których palenie odbywa się tradycyjnie w rondlach na otwartym ogniu. Czarna herbata zawiera dużo flawonoidów, które wzmacniają naczynia krwionośne oraz hamują rozwój bakterii w układzie pokarmowym i pobudzają go do wydzielania soków trawiennych. Znany jest również dobroczynny wpływ flawonoidów na ciśnienie krwi

Kenya Tinderet GFOP

Herbata Kenya Tinderet posiada pikantny i bogaty charakter z wyczuwalną nutą cytryny. Doskonałe kenijskie liście przypominają nieco herbaty Assam, przede wszystkim te lekkie, wyższej jakości.
Herbata Tinderet uprawiana jest na wysokości od 1500 do 2000 m n. p.m.

Składniki: herbata czarna 100%     Kraj pochodzenia: Kenia


Assam TGFOPI Satrupa organic

Herbata czarna o łagodnym, klasycznym smaku i delikatnym słodowym aromacie z kakaowymi nutami.Idealna herbata do śniadania, również z dodatkiem mleka.

Składniki: herbata czarna Assam 100%   Kraj pochodzenia: Indie


ENGLISH BREAKFAST

Popularna kompozycja dwóch czarnych herbat gatunków Assam i Cejlon. Dedykowana jest do spożycia w godzinach porannych. Charakteryzuje się mocnym i wyrazistym smakiem i brązowo-bursztynową barwą.

Herbata English Breakfast według wielu źródeł została wymyślona przez XIX–wiecznego brytyjskiego kupca z przeznaczeniem do spożycia przy śniadaniu. Duża moc naparu miała wpłynąć pobudzającą na pijącą ją osobę. Obecnie praktycznie każdy szanujący się producent herbaty posiada w ofercie autorską wersję kompozycji i nazywa ją oczywiście… English Breakfast, chociaż częstokroć znacznie różnią się między sobą zawartością.
W naszym przypadku jest to kompozycja gatunkowych czarnych herbat pochodzących z Indii i Cejlonu.

Składniki: Herbata czarna Assam Dekorai, herbata czarna Ceylon OP


GOLDEN YUNNAN

Herbata pochodzi z górskiej prowincji Yunnan położonej w Chinach przy granicy z Wietnamem, Birmą i Laosem, a rosnące w tym regionie krzewy herbaciane charakteryzują się szerokimi i mięsistymi liśćmi o połyskującej powierzchni. W prowincji spotyka się ok. 200 lokalnych gatunków herbat z których wiele jest uznawane za jedne z najszlachetniejszych rodzajów klasycznej herbaty na świecie.
Golden Yunnan swoją nazwę zawdzięcza dużej ilości złotych "tipsów", dzięki którym uzyskiwany susz ma niespotykany złocisto-bursztynowy odcień. Uzyskany napar jest mocny i aromatyczny, a smak wytrawny doceniany przez smakoszy.
Składniki: herbata czarna Yunnan 100%     Kraj pochodzenia: Chiny


YUNNAN BLACK PREMIUM

Herbata ta pochodzi z górskiej prowincji Yunnan położonej w Chinach przy granicy z Wietnamem, Birmą i Laosem. Krzewy herbaciane charakteryzują się szerokimi i mięsistymi liśćmi o połyskującej powierzchni. W suszu wyraźnie widać jaśniejsze listki (tzw. tipsy). Napar charakteryzuje się brązowym kolorem, intensywnym, charakterystycznym zapachem i posmakiem. Jest to dość mocna, cierpka w smaku herbata.
Składniki: herbata czarna Yunnan 100%          Kraj pochodzenia: Chiny


CHINA YUNNAN FOP

Herbata pochodzi z górskiej prowincji Yunnan położonej w Chinach przy granicy z Wietnamem, Birmą i Laosem. Krzewy herbaciane charakteryzują się szerokimi i mięsistymi liśćmi o połyskującej powierzchni. Odmiana FOP zawiera pierwsze listki z dodatkiem  jasnych końcówek liściowych. Uzyskany napar jest aromatyczny o barwie zachodzącego słońca i delikatnym smaku, uznanym przez miłośników czarnych herbat na całym świecie.
Składniki: herbata czarna Yunnan 100%    Kraj pochodzenia: Chiny


CEYLON HIGH GROWN 

W przypadku Cejlonu (Sri Lanka) herbatę uprawia się praktycznie od poziomu morza, aż po szczyty centralnie położonego masywu górskiego (ok. 2300 m n.p.m). Najlepsze gatunki pochodzą z upraw wysokogórskich usytuowanych powyżej 1200 m n.p.m. Ceylon High Grown OP (Orange Pekoe) to propozycja herbaty czarnej o długich, spiczastych liściach, sporadycznie zawierającej złotawe tipsy
Napar charakteryzuje się delikatnym aromatem, orzeźwiającym smakiem oraz czerwono- złotą barwą.

Składniki: herbata czarna Ceylon 100%     Kraj pochodzenia: Sri Lanka


DARJEELING SECOND FLUSH FTGFOPI 

Herbata Darjeeling SF jest wytwarzana z najmłodszych pędów, którym zawdzięcza delikatny napar o jasno-złotawym kolorze i lekki, odrobinę słodkawy smak. Drugi zbiór (Second Flush) Darjeeling trwa od początku maja do końca czerwca i towarzyszą mu często opady monsunowe, dzięki czemu krzewostan ulega szybkiemu rozrostowi dając obfite zbiory niewielkich liści. Herbata tego rodzaju cieszy się dużą popularnością i jest uznawana za produkt bardzo wysokiej jakości.
Składniki: herbata czarna Darjeeling 100%       Kraj pochodzenia: Indie


DARJEELING FIRST FLUSH

Darjeeling jest niewielkim regionem w Indiach (pomiędzy Nepalem i Bhutanem) położonym na wysokości ponad 2200 m n.p.m. o umiarkowanym klimacie, sprzyjającym rozwojowi turystyki. Plantacje gatunku Darjeeling dostarczają ok. 4-5% całej produkcji herbaty w Indiach. Ze względy na wysoką jakość upraw praktycznie cały zbiór jest przeznaczony na eksport. Dobrej jakości towarzyszą wysokie ceny osiągane przez ten gatunek herbaty na światowych rynkach.
Szczególną popularnością cieszy się herbata z pierwszego zbioru w sezonie (First Flush), której sprzedaż i dystrybucja jest starannie reglamentowana.
Herbata indyjska z pierwszego zbioru (First Flush) daje napar o jasnym, złotawym odcieniu i wyśmienitym kwiatowym aromacie.

Składniki: herbata czarna Darjeeling 100%         Kraj pochodzenia: Indie

YUN MING CZARNY

Yun ming to klasyczna chińska czarna herbata, polecana szczególnie miłośnikom mocnych, ale pozbawionych goryczy naparów. Posiada głęboki, wyrazisty smak i niezwykle przyjemny herbaciany posmak. Odmiana ta świetnie nadaje się do picia bez żadnych dodatków. Zawiera także sporo teiny.

Składniki: herbata czarna 100%         Kraj pochodzenia: Chiny


LAPSANG SOUCHONG

Lapsang Souchong to herbata chińska z prowincji Fukien z wyraźnym, wędzonym aromatem. Powstaje on podczas procesu wędzenia herbaty w dymie z korzeni chińskiej sosny. Posiada wiele minerałów pochodzących z gleby terenów Fukien. Smukłe, podłużnie zwijane liście tej herbaty dają napar o czerwonej barwie i przydymionym smaku. Polecana m.in do obfitych śniadań w stylu angielskim i do potraw rybnych.

Składniki: herbata czarna 100%     Kraj pochodzenia: Chiny

CEYLON ORGANIC

Wyśmienity napar o doskonałym smaku i wyraźnym zapachu. Herbata określana mianem "złota w filiżance".
W przypadku Cejlonu (Sri Lanka) herbatę uprawia się praktycznie od poziomu morza, aż po szczyty centralnie położonego masywu górskiego (ok. 2300 m n.p.m). Najlepsze gatunki pochodzą z upraw wysokogórskich usytuowanych powyżej 1200 m n.p.m. Herbata Ceylon Organic pochodzi z ekologicznych wysoko położonej plantacji w południowej części wyspy.
Składniki: herbata czarna Ceylon 100%    Kraj pochodzenia: Sri lanka
 


ASSAM DIKOM STGFOPI

Prowincja Assam to region na północnym wschodzie Indii, gdzie uprawia się odmianę herbaty o nazwie Camellia assamica, której liście ze względu na wysoką jakość są często stosowane do uszlachetniania mieszanek gorszego gatunku.
Odmiana Assam Dikom STGFOP (Special Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe) jest uznawana za rarytas jakościowy, zawierający bardzo drobne, starannie wyselekcjonowane listki o równomiernej wielkości.
Dzięki właściwemu zaparzeniu uzyskuje się aromatyczny, ciemnoczerwony napar o naturalnym miodowym posmaku.
Składniki: herbata czarna Assam 100%      Kraj pochodzenia: Indie


ASSAM TGFOP DEKORAI

Prowincja Assam to region na północnym wschodzie Indii, gdzie uprawia się odmianę herbaty o nazwie Camellia assamica. Ze względu na wysoką jakość liście tej odmiany są często stosowane do uszlachetniania mieszanek herbat niższego gatunku. Herbaty z regionu Assam są zaliczane do pięciu najlepszych herbat na świecie.
Standard TGFOP (Tippy Golden Flowery Orange Pekoe) oznacza główną klasę herbat pochodzących z regionów Assam oraz Darjeeling, zawierających duże ilości tzw. złotych tipsów, czyli dwóch pierwszych listków z krzewu wraz z pączkami.
Napar posiada barwę brązowo-bursztynową i mocny, cierpkawy, ale równocześnie słodki smak. Filiżanka herbaty Assam dodaje energii i doskonale orzeźwia.
Składniki: herbata czarna Assam 100%   Kraj pochodzenia: Indie

ŚLĘŻAŃSKI MNICH

Aromatyczna kompozycja czarnych herbat: wietnamskiej, cejlońskiej oraz chińskiej Yun Ming, których listki skąpane są w czarującym zapachem olejku z bergamotki. Doskonale sprawdzi się jako poranna, śniadaniowa herbata, która doda nam energii na cały dzień.
Nazwę bergamotka wprowadzili Turcy określając tym mianem uprawiany w strefie śródziemnomorskiej owoc Książęcej Gruszki zbliżony kształtem do owoców cytrusowych, posiadający grubą, mięsistą skórkę. Właśnie z tej skóry tłoczony jest aromatyczny olejek dodawany między innymi do herbat typu Earl Grey.

Składniki: herbata czarna OP, herbata czarna Yun Ming, herbata czarna Ceylon OP, aromat.  Kraj pochodzenia: Wietnam


Gruzińska BOP

Herbata pochodząca z górskich zboczy Kaukazu. Intensywna, a zarazem lekko słodka w smaku, rozgrzewająca i pobudzająca.
  Składniki: herbata czarna 100%    Kraj pochodzenia: Gruzja


 

Zalecany sposób parzenia czarnej herbaty:

1 łyżeczka herbaty na filiżankę (200ml), liście zalewamy wodą o temperaturze 95 °C (zaraz po przegotowaniu). Czas zaparzania ok. 3 minuty pod przykryciem, Pamiętaj, aby po tym czasie zaparzania, listki oddzielić od naparu!

Właściwości i co zawiera czarna herbata:

  •  Działa pobudzająco-zawiera dużo teiny (odpowiednik kofeiny w kawie)
  • Hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym i pobudza go do wydzielania soków trawiennych (zlecana przy dolegliwościach żołądka)
  • Obniża ciśnienie krwi poprawiając przy tym krążenie zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca.
  • Zawarte w czarnej herbacie flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziała zakrzepom krwi.
  • Dzięki zawartości fluoru chroni zęby przed próchnicą.
  • Zawiera dużo garbników, co może zmniejszyć wchłanianie się minerałów mikroelementów do organizmu.
  • Garbniki wydzielane w trakcie długiego parzenia zmniejszają ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka. Jednak herbata traci swój smak, staje się gorzka i może powodować zgagę
  • witaminy A, B1, B2, C, E i K 
  • minerały: fluor, żelazo, potas, cynk, magnez.
  • bioflawonoidy - silne przeciwutleniacze, które opóźniają proces starzenia i chronią nas przed rakiem.