Sekret parzenia herbaty !

Herbata zielona

       Wszyscy, którzy oczekują, że w ślad za tym nagłówkiem podąży krótka i dokładna recepta zaparzania oraz wskazówki jaka herbata jest „najlepsza ze wszystkich na świecie”, muszę od razu na początku rozczarować :).  Trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Przed przystąpieniem do parzenia herbaty należy coś niecoś wiedzieć o trzech zasadniczych warunkach parzenia herbaty.

Na każdym opakowaniu jest umieszczony przepis, jak ją przyrządzać i wydaje się to proste i tu można by zakończyć, ale w praktyce tylko nieliczni  parzą herbatę prawidłowo i znają sekret przygotowywania aromatycznego napoju. O co więc chodzi?

Po pierwsze, wytyczne na opakowaniu herbaty są niezwykle krótkie i schematyczne oraz brak w nich jest całego szeregu drobnych szczegółów, mających istotne znaczenie przy przyrządzaniu herbaty.

Po drugie – nie wszyscy prawidłowo rozumieją i interpretują wskazówki, choć na pierwszy rzut oka nie ma w nich nic skomplikowanego.

 I po trzecie, większość ludzi zwykle ignoruje nawet i te minimalne zalecenia i trzyma się ich z dużym przybliżeniem.

W wyniku wszystkich odstępstw od prawideł parzenia, napar herbaciany, który pije przeważająca większość ludzi, jest bardzo daleki od ideału i często jest po prostu niesmaczny, tracąc nierzadko swoje cenne właściwości lecznicze. Należy również nie zapominać o tym, że herbata jest wrażliwym, delikatnym produktem i że zaparzać ją należy nie w przybliżeniu i „na oko”, ale zgodnie z jak najbardziej skrupulatnie przestrzeganymi prawidłami. W tym się właśnie kryje cały sekret tych „czarodziejów”, którzy potrafią przyrządzać zadziwiająco aromatyczną herbatę.

Więc, dobry gatunek herbaty to pół sukcesu do delektowania się smakiem i aromatem wspaniałego napoju. Druga połowa sukcesu to sposób jej zaparzenia. Otóż, aby wydobyć pełen smak i aromat herbaty należy umiejętnie ją zaparzyć zgodnie z jej gatunkiem oraz przeznaczeniem.

null

 Cztery podstawowe zasady parzenia herbaty:

1. Herbata. Bardzo ważny jest odpowiedni wybór herbaty. Najlepsza jest wysokogatunkowa herbata liściasta. Oddaje ona w pełni swój smak i aromat i właściwości zdrowotne.

2. Woda. Na jakość i smak herbaty, wpływa także woda, jakiej używasz do jej przygotowania. Aby zachować naturalny aromat herbacianych liści należy dobrać lekką, przefiltrowaną wodę, bogatą w tlen (wrzenie wody powoduje gwałtowne uwalnianie się z niej tlenu), jej skład powinien być zbliżony do neutralnego (pH od 6,5 do 7). Ta z naszych kranów rzadko spełnia takie warunki  lepiej więc używać butelkowanej mineralnej wody niegazowanej, koniecznie o małej zawartości związków mineralnych.

Ważny jest czas gotowania wody. Podgrzewamy ją tylko do tzw. białego wrzenia, czyli do momentu gdy zmętnieje i zacznie parować. Potem bąbelki powietrza staną się duże i zaczną pękać - woda straci tlen niezbędny do wydobycia całego smaku i aromatu z herbacianych listków. Nie używajmy też wody już raz zagotowanej - po każdorazowym jej podgrzaniu ilość tlenu zmniejsza się.

3. Parzenie. Najlepsze są czajniczki okrągłe i pękate, które pozwalają na swobodne rozwijanie się liści herbaty podczas zaparzania. Zacznij od ogrzania czajniczka. W tym celu należy wlać wrząca wodę na dno czajniczka dokładnie zwilżając ścianki. Chwilę odczekać. Wylać wodę. W czajniczku będzie unosić się para. Następnie wsyp po jednej łyżeczce herbaty na filiżankę, plus jedna łyżeczka dodatkowo dla dzbanuszka, należy powoli zalewać liście wrzącą wodą, przykryć czajniczek pokrywką. Rozpocznie się proces parzenia.

                                     Temperatura wody i czas parzenia zależy od poszczególnych gatunków herbaty.                             


                                    null