Napar inny niż wszystkie – herbata Rooibos

Napar inny niż wszystkie – herbaty rooibos z oferty Czas na Herbatę           

  Aromatyczna herbata rooibos szturmem podbija serca Polaków. Charakterystyczny smak, subtelny kolor i zdumiewające właściwości tego naparu sprawiają, że chętnie sięgają po niego niemal wszyscy: dorośli, dzieci i osoby starsze. Czas na Herbatę posiada w swojej ofercie wiele różnych kompozycji, łączących delikatne liście rooibos i wyśmienite dodatki. Najnowsza propozycja nosi nazwę „Niebieskie migdały” i - zgodnie z nazwą - smakuje niebiańsko.

                    

null

Napój o nazwie rooibos, choć potocznie zwany czerwoną herbatą, nie zawiera w sobie herbacianych liści. Jego podstawowym składnikiem jest susz uprawianego w Afryce Południowej czerwonokrzewu. Cienkie, aromatyczne listki tej rośliny pozwalają na uzyskanie naparu o specyficznym, miodowym smaku i delikatnym, słomkowym kolorze. Herbata rooibos stanowi doskonałe źródło mikroelementów, dobroczynnie działających na układ pokarmowy kwasów fenolowych oraz spowalniających proces starzenia przeciwutleniaczy.

W przeciwieństwie do tradycyjnych herbat nie zawiera ona kofeiny, dzięki czemu jej smakiem mogą delektować się nawet kobiety w ciąży, matki karmiące piersią i małe dzieci. Co więcej, z uwagi na swoje dobroczynne właściwości, napar polecany jest osobom chorym na astmę i anemię, borykającym się

z problemami skórnymi i chorobami układu pokarmowego,

a także wszystkim, którzy chcą poprawić odporność organizmu. W ofercie Czas na Herbatę aromatyczny susz rooibos dostępny jest w wielu różnych odmianach, z ciekawymi dodatkami: wanilią, trawą cytrynową czy egzotycznymi owocami. Najnowsza propozycja marki w deserowej odsłonie nosi nazwę „Niebieskie migdały” i poza suszonymi liśćmi krzewu czerwonego, zawiera w sobie karmel, ostropest, płatki migdałów i ziarna kakaowca. Kompozycja ta, łącząca miodową nutę rooibos ze słodyczą karmelu i wyrazistym aromatem kakaowca, z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom oryginalnych smaków. Z uwagi na dodatek ostropestu, po „Niebieskie migdały” sięgnąć powinny również osoby chore na cukrzycę lub skarżące się na problemy z wątrobą. Herbaty rooibos parzyć należy przez ok. 5 minut w wodzie o temperaturze 96 °C

 

null

Ostropest plamisty uznawany jest za roślinę leczniczą już od ponad 2 tysięcy lat. Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. Ostropest plamisty w celach leczniczych uprawia się teraz na szeroką skalę (w Polsce około 2 tys. ha). Działanie lecznicze wykazują owoce. 

Wątroba 

W suchej owocni i w łupinie nasiennej roślina kumuluje substancję zwaną sylimaryną, która jest zbiorem związków zaliczanych do flawonoidów. Są bardzo cenne i stosunkowo rzadko spotykane. Sylimaryna stosowana jest w schorzeniach wątroby. Flawonolignany wykazują działanie oczyszczające z toksyn, odtruwające i ochronne dla wątroby. Preparaty zawierające flawonolignany zalecane są w długotrwałej terapii chorób wątroby wywołanych alkoholizmem, a także w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. Sylimaryna wykazuje brak skutków ubocznych, co ma szczególne znaczenie przy leczeniu przewlekłych schorzeń wątroby. Sylimaryna zapobiega dysfunkcjom wątroby i łagodzi skutki uboczne farmakoterapii (np. przy chorobach nowotworowych).

Mózg  

Substancje zawarte w ostropeście plamistym korzystnie sposób wpływają również na funkcjonowanie mózgu. Sylimaryna zmniejsza niekorzystny wpływ wolnych rodników na komórki mózgu oraz zapobiega ich degeneracyjnym zmianom. Jeśli więc masz problemy z koncentracją i pamięcią ostropest może się okazać dużym wsparciem, ponieważ zapobiega degeneracyjnym zmianom. Działanie przeciwnowotworowe  Sylimaryna wykazuje silne właściwości antynowotworowe. Pomaga zachować równowagę pomiędzy wytwarzaniem nowych, a obumieraniem starych komórek.

 Posiada właściwości przeciwzapalne. 

Coraz częściej uważa się, że nie tylko zabezpiecza tkanki przed nowotworem, ale również spowalnia, a nawet hamuje wzrost guzów. 

Cukrzyca

Na podstawie wyników badań stwierdzono, że sylimaryna obecna w ostropeście plamistym może być pomocna przy leczeniu cukrzycy typu II. Przez okres 4 miesięcy systematycznie podawano ostropest osobom cierpiącym na tę chorobę i okazało się, że poziom glukozy w ich krwi się znormalizował. Przy „okazji” zredukowało się również stężenie cholesterolu… 

Uroda

Czy wiesz, że olej ostropestowy, ze względu na dużą zawartość witaminy E (silne działanie przeciwutleniające) stosowany jest jako dodatek do innych tłuszczów spożywczych, aby zapobiegał ich utlenianiu? Spożywanie oleju ostropestowego może więc okazać się świetnym sposobem na zachowanie młodości! Sylimaryna ma również zastosowanie w dermatologii i ochronie skóry. W kosmetologii do produkcji kremów stosowany jest olej z ostropestu, który chroni skórę przed działaniem wolnych rodników (odpowiedzialnych z starzenie skóry). Zmniejsza też zaczerwienienia skóry, rozjaśnia ją oraz wzmacnia jej zdolności regeneracyjne. Białko owoców ostropestu działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie.

Czytaj więcej o "herbatach" Rooibos