DLACZEGO CZARNA HERBATA JEST NAJPOPULARNIEJSZA?

Herbata Czarna

DLACZEGO CZARNA HERBATA JEST NAJPOPULARNIEJSZA?

Opierając się o wieloletnie własne doświadczenie w sprzedaży herbaty jesteśmy gotowi wyrazić opinię, iż pomimo stale rozwijającego się rynku herbat liściastych i powiększaniu oferty o nowe rodzaje herbat czystych i rozmaitych mieszanek świadomość potencjalnych „herbacianych klientów” koncentruje się na HERBACIE CZARNEJ. Rośnie co prawda zainteresowanie HETBATĄ ZIELONĄ, ale o istnieniu całej gamy HERBAT CZERWONYCH, BIAŁYCH czy ŻÓŁTYCH to wiedzą już tylko pasjonaci. HERBATA CZARNA – to jest to co zna i pije 90% z nas.

Dlaczego czarna herbata jest tak dobrze znana i gości w każdy domu zarówno w postaci liściastej jak i nieco uboższej ekspresowej?

Powodów jest wiele, ale na początek kilka słów, które przybliżą nieco definicję czarnej herbaty.

Herbata czarna jest otrzymywana w wyniku czterech procesów – więdnięcia, skręcania, fermentacji i na końcu – suszenia. Krążą plotki, że czarna herbata powstała w wyniku przypadku: przygotowana do etapu suszenia zielona herbata nie została odpowiednio zabezpieczona przed deszczem i zamokła. To przyczyniło się do jej fermentacji i… mamy powszechny dzisiaj napój! Tak oto narodziła się czarna herbata! Czy to prawda? Niestety fakt ten nie został nigdzie oficjalnie zarejestrowany, dlatego też nie pozostaje nic innego, jak wierzyć w cudowny przypadek.

Najogólniej rzecz biorąc czarna herbata jest dzielona na cztery kategorie:

Souchong – czyli bardzo duże liście, najczęściej z dolnej części krzewu herbacianego. Pekoe – mniejsze liście, z górnych części krzewu. Broken Pekoe – liście łamane podczas produkcji czarnej herbaty. Pył herbaciany – najgorszy element, są to pozostałości z produkcji herbaty, które niestety kończą jako herbaty ekspresowe w torebkach.

Czarna herbata posiada wiele gatunków od DARJEELING - subtelnej i delikatnej herbaty śniadaniowej, przez CEYLON, klasyczny YUNNAN, aż do intensywnej i aromatycznej ASSAM.

Herbata czarna jest młodszą siostrą herbaty zielonej, jak to więc możliwe, że wciąż jest popularniejsza?

Na dzień dzisiejszy jest to wynik działań rynku. My, konsumenci dostajemy to czego potrzebujemy lub to, co wydaje nam się potrzebne. Początek tego marketingu miał miejsce 16 grudnia 1773r. W związku z gigantyczną podażą herbaty na rynku brytyjskim zaczęto ją transportować do kolonii na nowym kontynencie.

Pierwszym odbiorcą niechcianej przesyłki miał być port w Bostonie. „Niechcianej” nie dlatego, że nie była tam znana, lecz wręcz przeciwnie. W Ameryce dystrybucja herbaty rozwijała się dokładnie tak samo jak w Europie i właśnie dlatego wizja narzuconego konkurowania nie spodobała się mieszkańcom nowego kontynentu. Wielka Brytania chciała eksportować herbatę do swoich kolonii bez dodatkowych ceł czy opłat. Całe przedsięwzięcie zakończyło się WIELKIM BOSTOŃSKIM PICIEM HERBATY. I proszę absolutnie nie mylić pojęcia z uroczym podwieczorkiem przy filiżance doskonałego napoju. Bostońskie picie herbaty było o tyle wielkie, że ładunek, który był przewożony do Ameryki, został zatopiony przez Bostończyków w zatoce przy porcie. Cała sytuacja została bardzo nagłośniona w Europie i chcąc nie chcąc, każdy wiedział o czarnej herbacie.

Wielka Brytania nadal słynie z popołudniowej herbatki, pitej gdy Big Ben wybije godzinę piątą. My pijemy herbatę, bo świetnie pasuje do śniadania, kolacji, deseru czy pikniku.

Czy to dobrze, że pijemy akurat czarną herbatę?

Bardzo dobrze!

Herbata czarna wpływa na nasz organizm zarówno w sferze fizjologicznej jak i psychicznej, i tak:

Korzystnie wpływa na układ krwionośny (ukrwienie kory mózgowej, reguluje pracę serca). Poprawia koncentrację, ułatwia zdolność kojarzenia i szybkość reakcji. Wspomaga i reguluje pracę układu pokarmowego oraz proces oczyszczania organizmu z toksyn. Łagodzi skutki stresu Przeciwdziała występowaniu próchnicy (fluor). Może ograniczać ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów (garbniki). Zawiera witaminy: C, B1, B2, A, K, P.

Zatem herbata czarna polecana jest przede wszystkim:

osobom z chorobami krążenia, osobom o podwyższonym zagrożeniu wystąpienia zawałów i wylewów, osobom, w których rodzinach występowały choroby nowotworowe, oraz osobom, które starają się o dziecko, ponieważ zwiększa szanse na zajście w ciążę.

Smacznego!